Apollon Tapınağı 2018

tarafından
13
Apollon Tapınağı 2018

Apollon Tapınağı, Aydın iline bağlı olan Didim, bakanı taşa çeviren Medusa hikayesinin merkezlerinden biridir. Apollon Tapınağına girmeden önce suyla arınmayanların lanetlenileceğine inanılan kutsal bir yerdi.İyonya medeniyetinin Ddyma kentinde bulunan Apollon; güneş, kehanet ve sanat tanrısı olarak biliniyordu. Artemis’in ikiz kız kardeşi olan Apollon, bir gün Ddyma’da bir çobana rastlamış daha sonra da ona kehanetin sırrını vermiş. Bunun üzerine çoban, defne ormanından ve sudan Apollon Tapınağını kurdu.

 

İnsanlar tapınağa ulaşmak için kutsal yoldan ulaşmaya çalıştı ve burası kehanet merkezi oldu. Nisan ve mayıs aylarında bu bölgeye ibadet için geliyorlardı. Bugün sadece 3 sütunu ayakta olan Apollon Tapınağı, yüzyıllar geçmesine rağmen hala büyüleyicidir.

Apollon Tapınağı Nerede 2018

Apollon Tapınağı Nerede

 

Apollon Tapınağı Nerede?

Yenihisar ilçe merkezinde bulunan Didim, adeta bir kutsal merkezdir. Heredot tarafından ilk yazılı belgelere ulaşabileceğiniz Apollon’un en kutsal yeri Persler tarafından yıkıldıktan sonra daha büyük şekilde inşa edilmiştir. Hristiyanlığın yayılmasıyla birlikte kilise de inşa edilen bölge, her dönem ilgi görmeye başladı.

 

Ege’de gerçekleşen 15.yüzyıl depremlerinde büyük bir hasar gören tapınak, dünyanın en büyük  üçüncü tapınağıydı. Kutsal yolun neredeyse tamamının yer altında kaldığı biliniyor. Kehanetçilerin soranları kabul ettiği bu merkez günümüzde dahi etkileyiciliğini korumaktadır.

 

Medusa’nın Hazin Hikayesi

Güzelliğiyle tanrıları bile kendine aşık eden Medusa, deniz tanrısı ona aşık olunca Athena’nın hışmına uğrar ve lanetlenir. Medusa ve kardeşleri ifrite dönüşür ve saçlarının her bir teli yılana çevrilir. Athena buna rağmen öfkesini dindiremez ve üvey kardeşi Perseus ile anlaşarak onu öldürmesini ister. Perseus’a yüzüne bakmadan onu öldürmesini söyler çünkü kim Medusa’ya bakarsa taş kesilirmiş. Bunun üzerine onu öldüren Perseus, hamile olan Medusayı öldürünce Pegasus ve Chyrsaor doğmuş.

Apollon Tapınağı Giriş Ücreti 2018

Apollon Tapınağı Giriş Ücreti 2018

Etkileyici Bir Coğrafya

İyonya’nın etkileyici bir tarihi var ve mitolojik hikayelerle dikkat çeken bu coğrafyada yaşadığımız için bu yerleri gördüğümüzde topraklarımızın değerini bir kere daha anlayabiliriz. Kolay bir ulaşım imkanı olan ve Yenihisar şehir merkezinde bulunan bu etkileyici bölge, hala kalıntıların ilk günkü özellikleriyle görünebileceği nadir parçalar içeriyor. Birçoğu yabancılar tarafından çalışan bu tarihi, yok olmadan görmenizi tavsiye ederiz.

Apollon Tapınağı Giriş Ücreti Ne Kadar 2018?

Didim Apollon tapınağı giriş ücreti müze kartı olanlara ücretsizdir. Müze kart sahibi olmayanlar ise 5 Türk lirası ödeyerek tapınağı dilediği kadar gezebilirler.

Bir önceki yazımız olan Bodrum Tavşan Adası Nasıl? makalemizde bodrum, muğla ve tavşan adası hakkında bilgiler verilmektedir.