Balıkesir Ayvalık Cunda Adası Nasıl?

tarafından
38
Balıkesir Ayvalık Cunda Adası Nasıl?

Cunda adası yani diğer adıyla Alibey adası güzellikler ülkemizin Balıkesir’in Ayvalık ilçesindedir. Cunda Adasının adının hikayesi ise kurtuluş savaşında yunanlılar karşı gelen büyük silahlı mücadelenin öncüsü Yarbay Ali Çetinkaya’dan gelmektedir. Cunda adası ülkemizin en büyük 4. Adasıdır.

Ayvalık Cunda adası mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerden birisidir. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist bu güzelim adayı ziyaret ediyor. Adada tarih kokusu var desek yeridir. Manastırlar ve geçmişten günümüze kadar ayakta kalabilen kiliseler vardır. Daracık taş sokaklarda tarihe göz kırpan müstakil evlerde bulunmaktadır. Çoğunda insanlar yaşamaktadır. Ada deyince akla birde plajlar gelir bu plajlara mutlaka gitmenizi öneriyorum. Kitabınızı yanınıza alıp orada güneşlenmeniz gerekiyor diyebilirim. Ayrıca çok güzel restoranlar da var.

 

Cunda Adası Konaklama Fiyatları ve Ulaşım

Balıkesir Cunda adasında 80’in üzerinde otel bulunmaktadır fakat bu otellerin 3 yıldızın üzerinde sadece 2 otel vardır. Cunda’da otel fiyatları ise biraz karmaşıktır. Bazı otellerle ateş pahası olurken bazıları ise sudan ucuz tabirini kullansak yeridir. Adada ulaşım içinse özel ulaşım araçları yoktur zaten buna gerekte yok. Çünkü o eski taş yollarda dolaşmak paha biçilemez güzellikte. Hatta imkanınız var bisikletle gezmenizi öneririm. Adanın diğer yanına geçebilmek içinse tekneler bulunmaktadır. Fiyatları biraz tuzlu olabilir.  Cunda Gezi Tekneleri Derneği internet sitesinde bilgi alabilirsiniz dilerseniz oraya gittiğinizde de iletişime geçebilirsiniz.

Cunda Adası Konaklama Fiyatları

 

Cunda Sahili

Cunda adasında yapılacaklar arasında ilk iş bence güzelim plajlarda denize girmektedir. Neredeyse her yerin özelleştirilmiş plaj olmasına aldırmadan havlunuzu alıp gidebilirsiniz. Bu güzelliği asla atlamayın derim. Cunda Mevlana Caddesi trafiğe kapalı olması bence güzel bir mantık. Turistler yani bizler rahat rahat gezebiliyor hale geldik. Eskiden ise trafik sorunu olduğunu duymuştum. Yukarıda belirttiğim gibi bisikletiniz ile Cunda sahilinde mutlaka gezin doya doya dolaşıp fotoğraflar çekilmeyi ve bunları bize göndermeyi unutmayın!

Eğer aracınız varsa ise belediyeye ve özel kişilere ait otoparklar bulunmakta. Yanılmıyorsa 1 saat – 3 saat arası 5 Türk lirası gibi bir fiyatı vardı. Arabanızı buralara koyabilirsiniz. Sahilin bir gecesi birde gündüzü var ikisi de farklı hayatlar gibi. Sahilin ilk başında Despot Evi Alibey adasının en eski yapılarından birisidir.  Taş Kahve’de dibek kahvesi nasıl olur mu onu içmelisiniz. Cadde mutlaka yemeniz gereken seyyar satıcılar tarafından satılan buzda bademler vardır.

 

Cunda Adası Tekne Turu

Cundaya geldiğinde gördüğünüz ilk yer kıyıda sıralı tekneler olacaktır. Bu teknelerin bazıları özel olmasına rağmen tur tekneleri de vardır. Eğer kafa dinlemeye gidiyorsanız mutlaka sessiz ve az kişinin olduğu turları tercih edin. Cunda tekne fiyatları ise üstte verdiğim siteyi ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz. Tekne turları genel olarak Cunda’nın merkezinden kalmakta. Pınar Ada, Yellice Adası ve Kara Ada şeklinde sırasıyla buralar turlayıp yakınlardaki koylara demir atılıyor.

Cunda Adası Sahil Nasıl

Cunda Adasında Neler Yenir?

Öncelikle ilk olarak Ayvalık’ın en güzel lezzetlerinden birisi olan Papalina’yı yemelisiniz. Hamsiyi andıran bir yapısı vardır yani kılçıksız ve yemesi çok rahattır. Eee o kadar gitti bir rakı balık yapılır fakat bunun yeri mutlaka Bay Nihat. Bay Nihat Cunda adasının en meşhur ve en pahalı restoranlarından birisidir. Tabii deniz kenarında bir restoranda rakı balık yapmak çok güzel olacaktır. Bay Nihat’ın internet sitesi ve adresi: Fevzipaşa-Vehbibey Mahallesi Sahil Boyu Sokak. Buyurun birde konum verelim: Konum.

Cunda’ya gidip de lor tatlısının tadına bakmadan olmazdı. Lor tatlısını yemek için çok az yer var. Karadeniz pastanesinde bu güzelim lezzeti tadabilirsiniz.

Cunda Adası Gece Hayatı

Adanın gece hayatı oldukça hızlıdır. Çokta güzeldir. Geceleri ister sahilde dolaşın ister manzaraları izleyin isterseniz de barlarda takılabilirsiniz. Bar olarak ise sizlere önerdiğim yer Orman caffe / cocktail’e mutlaka gitmelisiniz. Normalde çok farklı kokteyl çeşitleri var. Adresi ise: Namık Kemal Mahallesi Hayat Caddesi No:8.

Cunda Adasında Kamp Yapmak

Adada kamp yapılacak çok yer var ayrıca çok sakin yani kampçıların tam isteyeceği türden. Sanırım bu habere kampçılarımız sevinmiştir. Özellikle Cunda Milli Park’ın içerisinde kamp yapmanızı öneriyorum. Plajda kamp yapmak çok güzel olabilir.

 

Cunda Adası Nerede

Cunda Adası Nerede

Cunda Adası Nerede

Balıkesirin, Ayvalık ilçesine bir köprü ile bağlanmış olan adadır.

CUNDA ADASI’NA NASIL GİDİLİR?

Adaya ayvalık ilçesinden karayoluyla ulaşmak oldukça kolaydır. Araçınız ile Ayvalıktan 25 dakika gibi kısa bir sürede adaya varabilirsiniz.

Otobüsle Cunda adasına gitmek için Ayvalıktan otobüs sabahın erken saatlerinde 07.00’den gece 00.00’a kadar otobüsle gidebilirsiniz. Yalnız otobüslere parayla değil otobüs kartlarıyla binmeniz gerekiyor. Bazı şoförlerden rica ederseniz parasını vermeniz karşılığına size basabilirler.

Tabii aracınız yok ve otobüse binmek istemezseniz taksilerde sizi götürebilir fakat aman dikkat çok fazla tutarlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun olmaması içinde binmeden önce taksici ile fiyatta anlaşmanızı öneriyorum.

 

Bir önceki yazımız olan Apollon Tapınağı 2018 makalemizde apollon tapınağı, apollon tapınağı giriş ücreti ve apollon tapınağı medusa hakkında bilgiler verilmektedir.