Bodrum Antik Tiyatro Nasıl ve Nasıl Gidilir?

tarafından
77
Bodrum Antik Tiyatro Nasıl ve Nasıl Gidilir?

Uygarlıkların beşiği olan Anadolu, birçok bölgesinde bulunan tarihi eserleri ile dünya çapında üne sahiptir. Bodrum Antik Tiyatroya nasıl gidilir ve bunun gibi birçok sorunun cevabını verdiğimiz yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz. Bir turizm cenneti olan Bodrum aynı zamanda yukarıda belirttiğimiz özellikte bir Anadolu kentidir. Yarımadanın nerede ise adıyla bütünleşen kalesi ve tiyatrosu bu tarihi eserlerin başında gelir.

Bodrum Antik Tiyatronun Tarihi

Bir gezginin görmesi gereken tarihi yerlerden biri olan Bodrum Antik Tiyatrosu klasik çağlardan günümüze nerede ise ilk hali ile yerinde duran nadir yerlerden biridir. M.Ö. 1000 Yıllarında Karia’lılar tarafından kurulduğu tahmin edilen kent en parlak dönemini M.Ö. 367 yılında başkenti Milasa’dan Halikarnassos’a taşıyan Mausolos iktidarında yaşamıştır.

 

Kentle Bütünleşen Mimari

Bu dönemde kentin çevresi uzun surlarla çevrilmiştir. Aynı tarihte yapılan antik tiyatro o gün olduğu gibi bugün de kentle bütünleşmiştir. Bodrum’un hemen hemen ortasında bulunan Göktepe eteklerine kurulu olan antik tiyatro aynı zamanda Anadolu topraklarında bulunan en eski tiyatrolarından biridir.

 

Tiyatro birçok özelliği ile ilk gün görünümünü günümüzde de aynen muhafaza etmektedir. Tiyatronun en önemli özellikleri arasında sergilenen oyunlardan önce antik çağın tanrılarından Dionysos uğruna kurbanların kesildiği sunak göze çarpmaktadır. Bunun dışında bazı koltukların arasında gölgelik olarak kullanılmış olabileceği düşünülen delikler ilk günkü hali ile günümüze dek ulaşmıştır. Her koltuk aralığının muntazam olarak 40 cm. olduğu tiyatro 13 bin kişilik kapasiteye sahiptir.

Hala Kullanılıyor

1960 yılında yapılan tadilat sonunda günümüzde de bazı oyunlara ve gösterilere ev sahipliği yapmaktadır. Bodrum Antik tiyatrosunu ziyaret etmeniz için birçok neden sayılabilir. Ziyaret etme nedeninizin en önelisi hiç kuşkusuz yaklaşık üç bin yıl önce tasarlanan bu kusursuz mimarinin günümüzle kıyaslaması olacaktır. Bir şehre bir eser ne kadar yakışır fikrini bodrum antik tiyatrosunu gördüğünüzde daha iyi anlamanız için bu ziyaret diğer bir nedendir.

Bodrum Antik Tiyatro ücreti

Bodrum Antik Tiyatro

Gerçekten üst sıralardan başta bodrum kalesi olmak üzere muhteşem bir manzaraya bakarken hiç şüphesiz size, “bir eser bir şehre ancak bu kadar yakışır” dedirtecektir. Antik çağlardan gelen tiyatroda bir gösteri seyrederken sergilenen etkinlik mi yoksa karşınızda duran muhteşem yarımada manzarası mı sizi cezbedecek bu sorunun cevabı size kalmış olsun.

Bodrum Antik Tiyatroya Nasıl Gidilir?

Bodrum antik tiyatroya nasıl gidilir, nerede ve giriş ücreti ne kadar birazda bunlardan bahsedeyim. Öncelikle giriş ücreti bulunmamaktadır. Bu konuda biraz şanslı olduğumuzu söyleyebilirim.

Adresi: Yeniköy Mah., Kıbrıs Şehitleri Caddesi Bodrum / Muğla / Türkiye

Bir önceki yazımız olan Çanakkale Kilitbahir Nasıl Gidilir? makalemizde çanakkale, çanakkale koynuş ve kilitbahir hakkında bilgiler verilmektedir.