Bodrum Tavşan Adası Nasıl?

tarafından
16
Bodrum Tavşan Adası Nasıl?

Tavşan Adası, Tarihi bir yeri ziyaret etmek için öncelikli neden tarihin derinliklerinde gezinerek o dönemin yaşam koşulları hakkında bilgi sahibi olmak gelmektedir. Ülkemizde öyle yerler vardır ki tarihe ait bilgileri nerede ise canlı olarak gözler önüne serer. Bodrum Gümüşlük’te bulunan Tavşan Adası bu tür yerlere en güzel örneklerden biridir.

Bodrum Tavşan Adası

Gümüşlük denilince akla Tavşan Adası gelir. İrili ufaklı birçok adası olan bu beldenin tarihi Milattan Önce 2 binli yıllara kadar uzar. Bu dönemde adalardan gelen kavimler Myndos krallığının temellerini burada atmışlardır. Bölgede önce Karia krallığı sonra İskender egemenliği yaşanmıştır. En son Roma imparatorluğu ise bölgede derin izler bırakmıştır.

 

Gümüşlük Tarihine Bir Bakış

Tarih ait birçok kalıntı yaşanan büyük depremlerle harap olsa da beldenin hemen her yerinde tarih fışkırmaktadır. Bölgeyi gezerken nereden başlasam derseniz, bize kalırsa Gümüşlük merkezden önerisini alırsınız. İrili ufaklı tarihi eserleri incelerken bölgenin çekiciliğine kapılır gidersiniz.

Tarihi kalıntıların son derece bol olduğu Tavşan Adasın’a tarihi kral yolundan çoğu yerde diz boyu su içinden kesme taşlara basarak geçmeniz sırasında tarihin ve doğanın öpüşüp koklaştığı anlara tanıklık edeceksiniz. Mini adayı gezerken bilgileneceğiniz kilise kalıntılarında gizli gizemi tam olarak anlayabilmeniz için mutlaka gezinizin devamında Bodrum Su Altı müzesini görmeniz gerekecektir.

bodrum tavşan adası

Tavşan Adası

Kafatası Sergisi Oldukça Enteresan

Tavşan Adası’nda kilise mezarlarında bulunan ve M.S. üçüncü yüzyıla etiketlenen kafataslarının sergilendiği müzede yaşanmış bir vahşete nerede ise yaşayarak tanıklık edeceksiniz. Geç antik döneme ait bu kafataslarında yapılan incelemelerde esir alınmış insanların kafalarına çivi çakılarak öldürüldükleri ve daha sonra başlarının kesilerek ayrı olarak gömüldüğünü, bu zulme uğrayanların 40-45 yaşlarında Hristiyan misyonerler olduğunu öğreneceksiniz.

Tavşan Adası’nın diğer yanında bulunan Çavuş Yaşar Adası ise bölgede bulunan fok balıklarının yaşam adası olarak ilginizi çekecek bir başka cazibe bölgesi olacaktır. Daha net olarak tepeden baktığınızda Gümüşlük limanının güzelliğini görecek en sert havalarda bile dalga almaz özelliği ile denizciler için ne kadar güvenli bir liman olduğunu düşüneceksiniz.

Beldeyi gezerken tarihi özelliklerinin yanı sıra henüz bozulmamış doğal yapısını izlerken kesinlikle bir tarih ve doğa bilgesi olarak gezinizi tamamlayacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Bodrum Antik Tiyatro Nasıl ve Nasıl Gidilir? makalemizde antik tiyatro, bodrum ve muğla antik tiyatroya nasıl gidilir hakkında bilgiler verilmektedir.