Çanakkale Kilitbahir Nasıl Gidilir?

tarafından
17
Çanakkale Kilitbahir Nasıl Gidilir?

Çanakkale’ye gittiğinizde görmeden dönmemeniz gereken yerler arasında Çanakkale Kilitbahir bulunuyor. Aşağıda detaylar verilmiştir. Hadi gelin Çanakkale Kilitbahir’e nasıl gidilir onu konuşalım.

Kilitbahir Nasıl

Eceabat’ın yaklaşım 3 km güneyinde yer alıyor. Dik bir yamaç üzerinde kurulmuş olan bu köye, eski çağlarda Koynus deniyor. Anlamı ise Dişi Köpek Mezarı’dır. Boğazın en dar yerinde bulunan Kilitbahir, Çanakkale ile karşılıklıdır.

çanakkale kilitbahir nasıl

Çanakkale Kilitbahir

M.Ö 411 yılına ait bir anıt bulunuyor. Anıt Atinalılar’ın kazandığı zaferin anısına dikilmiştir. Fakat Kilitbahir’de nerede olduğu bilinmiyor. Tam olarak köyün ne zaman kurulmuş olduğuna dair tarihi bir bilgi yer almıyor. 400 sene öncesine dayanan birtakım rivayetler vardır; ancak bunların somut olarak gerçekliği yansıtıyor olduğundan emin olunamıyor.

Kilitbahir’de Ne Yapılır?

Öncelikle Kilitbahir’e ulaşımın merkezden – kordondan vapur ile olduğunu bilmelisiniz. Giderken, son derece keyifli bir yolculuk olacak. Oldukça kısa süren bir deniz yolculuğu, O yüzden zaman kaybedecek olduğunuzu düşünmeyin. En sık sorulan sorular arasında Kilitbahir’de ne yapılır sorusu olduğunu söyleyebiliriz. Bu sorunun cevaplanmasının ardından, rotanızı oluşturabilirsiniz. Gittiğinizde direkt olarak yukarıya doğru çıkmaya başlayın. Tarihi sokakları görmek, deniz manzarasını izlemek için yukarı çıkmanız avantajlıdır.

Tarihi Mekanlar;

Sokak aralarında yaptığınız gezilerin soluk noktası da tarihi yapılar. Baktığınızda uzun yıllar boyunca ayakta kalmayı başarmış olan mekanların oluşturulduğunu göreceksiniz. Bu alanlarda bir şeylere içerek dinlenebilirsiniz.

Balık Ekmek;

İster balık ekmek isterseniz de güveçte özel pişirilmiş balıklar yiyin. Ancak mutlaka, balığın tadına bakın. Balıkçılar deniz boyunca sıralanmıştır. İstediğiniz birinde, balığın lezzetli tadına bakabilirsiniz. Oldukça uygun fiyatların sunulduğu balık ekmekçiler sayesinde, ekonomik bir gezi yapmanın tadını da çıkabilirsiniz. Kilitbahir’de gezilecek yerler araştırmanızı tamamladıktan sonra, ne yiyeceğiniz de önemlidir. Mutlaka burada gezinizi yaparak, sonrasında lezzetli balıkların tadına bakın.

Yapabilecekleriniz hakkında almış olduğunuz bilgi sayesinde, direkt olarak gezmeye başlayabilirsiniz. Kilitbahir’e nasıl gidilir sorusu, feribot ile cevaplanıyor. Bu sebeple saatleri hakkında bilgi alın. Dönüşler hakkında sunulan bilgiler üzerinden nasıl hareket etmeniz gerektiği hakkında da bilgi sahibi olun. Sorun yaşamadan keyifli bir gezi olacağına emin olarak, b tarihi köyü gezmenin tadını çıkarın.

Bir önceki yazımız olan Giresun Tirebolu'ya Nasıl Gidilir? makalemizde giresun, tirebolu ve tireboluya nasıl gidilir hakkında bilgiler verilmektedir.