Fethiye Kayaköy Nasıl

tarafından
58
Fethiye Kayaköy Nasıl

5 bin yıllık bir tarihi olan Kayaköy, Fethiye’nin gezip görülecek yerleri arasında oldukça önemlidir. Antik Likya uygarlığının 3500 ev, okul ve kiliselerinin bulunduğu bu tarihi alan, oldukça dikkat çeken bir özelliğe sahiptir.

Çoğu harap olsa da terk edilmiş bir köy görünümünde olan Kayaköy, hayalet kent gibi görünse de aslında oldukça acıklı bir hikayeyi içinde barındırıyor. Bir mübadelenin acıklı öyküsü olan Kayaköy’de Rum ve Yörük Türkleri yıllarca birlikte yaşadıktan sonra, Cumhuriyetin ilanından sonraki mübadelede değişime girdi.12 bin Rum geri dönmemek üzere Yunanistan’a gönderildi. Selanik’ten 2 bin 500 Türk buraya getirilip yerleştirildi. Sonra da çiftçilikle uğraşan Türkler, Fethiye’nin verimli ovalarına yerleşti ve burayı terk etti.

 

fethiye kayakoy nasil 300x169 - Fethiye Kayaköy Nasıl

Fethiye Kaya Köy

Depremden Sonra…

1957 yılındaki depremden sonra yerle bir olan Fethiye’de ayakta kalan tek yer Kayaköy olmuştu. Türkler tarafından yağmalanan bu evlerin kapıları ve içindeki eşyalar zarar gördü. Sonuç olarak yok olan bu bölgeden geriye tahrip olmuş bir şehir kaldı. Turistik açıdan dikkat çeken bu bölgede yer alan gözlemeciler ve dinlenme mekanları dışında aktif bir yer yoktur. Her adımında bu hikayeyi derinlere kadar hissedeceğiniz Kayaköy mezarlık alanları ve Rumlardan kalan hazinelerinin de yağmalanması nedeniyle uzun yıllar terk edilmiş halde kalmıştır.

Son yıllarda bölgenin iyileştirilmesi ve Odunpazarı evleri gibi turizme dahil edilmesi planlanıyor. Ancak tarihi kalıntılar büyük ölçüde yok edilmiş durumda. Kayaköy’ün hikayesi her ne kadar Kurtuluş Savaşı dönemle anlatılsa da, aslında önemli olan kalıntılar, antik çağdan kalan lahit ve tapınaklardır.

 

Deniz Ticaretinin Gözdesi

Deniz ticaretinin gözdesi olan bu bölgede asırlarca yaşayan topluluklardan biri olan Kayaköy yerlilerinden günümüze kalan bu kalıntılar, şapeller ve kiliselerden başka gümrük merkezinin izleri. Fethiye’ye tatile gelenler mutlaka ziyaret ederek bölgenin ruhunu hissedebilir. Apollon’un doğduğu yer olan Kayaköy, penceresinde sardunyalar sarkan evleriyle Bodrum’u anımsatan bir bölgeyken, ne yazık ki terk edilmişlik ve doğal afetler sonrası hayalet bir şehre döndü. Günümüzde ise günübirlik gezilerin adresi olan bu bölge, yenilenme projesi hayata geçirilirse ziyaret edilebilir.

 

Kayaköy Ne Zaman Ziyaret Edilir?

Akşamüstü ziyaret edebileceğiniz bu bölgenin sıcağından etkilenmemek ve belki bir beş çayı içip gözleme yiyerek dinlenmek için Fethiye merkezden kalkan minibüslere binebilirsiniz. Özel aracınızla gidecekseniz Burdur Afyon yönünde ilerleyerek buraya ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Burdur İn Su Mağarası Nerede? makalemizde burdur in su mağarası, burdur in suyu ve in su hakkında bilgiler verilmektedir.