Giresun Tirebolu’ya Nasıl Gidilir?

tarafından
43
Giresun Tirebolu’ya Nasıl Gidilir?

Giresun’un kıyı ilçelerinden biri olan Tirebolu, güzel doğası ve bakir plajlarıyla bölgenin tatil merkezi olma özelliğini de taşıyor. Ne zaman kurulduğu bilinmeyen Tirebolu adını Triopolis’ten alır. Çürükkale, Merkezkale ve Kurucakale isimli en eski yerleşim yerlerinin bu 3 şehir olduğu tahmin edilmektedir.

 

Miletosluların yaşam alanları olmuş olan bu bölge, denizcilik ve tarımla uğraşan bir toplulukla yaşamış, daha sonra Rum çetecilerle yapılan mücadelelere konu olmuştur. Rus bombardımanından büyük hasar gören Tirebolu, Rum çetelerine karşı direniş başlatmıştır. İzmir’in işgalinden sonra, işgali protesto eden Tirebolulular, resmi kayıtlara göre milli mücadele döneminde 248 şehit vermiştir.

 

Saint Jean Kalesi

13.yüzyıldan kalma bir Bizans eseri olan Saint Jean Kalesi Tirebolu’nun gizemli tarihin bir kalıntısıdır. Kalenin içinde silah, eşya ve erzak deposu olarak kullanılan mahzenler vardır. Bunların Kurtuluş döneminden kalma olduğu tahmin edilse de, daha eski olduğu işaretleri de vardır. Aynı zamanda çeşitli mezar taşları bulunan kalenin içi hala gizemlidir.

 

Tirebolu Yaylaları

Birçok butik otel ve pansiyon bulunan Tirebolu’da, yaylalar da dikkat çekmektedir. Trekking fırsatları için ideal olan yaylaları ziyaret etmek her mevsim mümkündür Yabancı turistler bile yaylaları ziyaret etmektedir. Buz gibi sularıyla yaz sezonunda da ziyaret edebileceğiniz Tirebolu yaylaları arasında en bilinenleri Garigan Yaylası, Yaşmaklı Ağaçbaşı Yaylası ve Olucak olmaktadır.

Giresun Tireboluya Nasıl Gidilir?

Giresun Tirebolu

Balıkçılık Merkezi

Buraya geldiğinizde ne diyeceğim diye düşünmenize gerek yoktur. Çünkü Karadeniz’in en güzel hamsisini balık lokantalarında yiyebilirsiniz. Büyük balık çeşitleri, su böreği ve Tirebolu Baklavası da lezzetli alternatifler arasında yer almaktadır. Isırgan otlu yiyecekleri ile de dikkat çeken Tirebolu karalamanın her türlüsünü yiyebileceğiniz zengin bir doğal mutfağa sahiptir.

Tirebolu’ya Nasıl Gidilir?

Giresun merkeze 47 km mesafede olan Tirebolu, büyükşehirlerden direkt olarak otobüs bulabileceğiniz bir yerdir. Otobüsle seyahat edilmesi tercih edilmelidir. Çünkü Trabzon havalimanından ulaşım oldukça parçalı olmaktadır. Her mevsim ziyaret edebileceğiniz Tirebolu, yayla turizminin çok gelişmediği ama plajlarıyla yaz turizminin geliştiği bir yerdir. Tesisli plajlar ve belediye plajı ziyaretçilerin sportif etkinlikler yapabileceği alanlar arasındadır.

Bir önceki yazımız olan Eskişehir Odunpazarı Nasıl Gidilir? makalemizde eskişehir, odunpazarı ve odunpazarı nerede hakkında bilgiler verilmektedir.