Tarihi Sinop Cezaevi

tarafından
35
Tarihi Sinop Cezaevi

Son zamanlarda korkunç ve acımasız olayların yaşandığı yerlere yapılan dark turizm olarak da adlandırılan hareket sebebiyle ilgi görec Sinop Cezaevi 1999 yılında kapatılarak müzeye çevrildi.

Milattan önce 2000 yılında bölgeye hüküm süren Gaskalılar tarafından yapılan kale zamanla bölgeyi ele geçiren bütün medeniyetlerce kullanılmıştır. Bulunan yazılı belgelere göre 1568 yılından itibren kalenin cezaevi olarak kullanılmaya başlandığı tespit edilmiştir.

Sinop Cezaevinin Şöhreti

Yıllarca cezaevi olarak kullanılan kale, her çeşit mahkuma ev sahipliği yapmıştır. Bu güne kadar filmler ve dizilerin çekildiği cezaevi şarkılara ve şiirlere de konu olmuştur. Evliya Çelebi’nin seyehatnamesinde de bahsettiği yapı gardiyanları ve mimari yapısıyla kaçmanın imkansız olduğu bir yer olarak bilinmektedir. Karadeniz sularının sürekli olarak dövdüğü cezaevinde nem en büyük sorunlardan birisidir. Mahkumların cezalarını çekmek için kaldıkları sürede bu nem yüzünden hasta olmuş ve içlerinden bazıları ceza süresi dolmadan ölmüşlerdir. Aslında verilen en büyük cezanın bu nem olduğu düşünülmektedir. Kısa süre kalmış ve Cumhuriyetin 10. yıl kutlamalarında getirilen afla dışarı çıkabilmiş olan Sebahattin Ali Kuyucaklı Yusuf eserini ve daha sonra şarkı yapılan Aldırma Gönül şiirini Sinop Cezaevinde kaldığı süre içerisinde yazmıştır.

Şehir merkezinden binecileceğiniz minübüslerle ulaşımın kolayca sağlanabildiği Sinop Cezaevi Müzesi haftanın her günü ziyarete açıktır. Yaz ve kış aylarında ayrı giriş – çıkış saatleri uygulanan müzede yazın 09:00-19:00 saatleri arasında, kışın ise 08:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Ayvalık Cunda Adası Nasıl? makalemizde alibey adası, ayvalık ve balıkesir hakkında bilgiler verilmektedir.