Ürgüp Kapadokya Peri bacaları

tarafından
19
Ürgüp Kapadokya Peri bacaları

Bu gün güzel ülkemizin Nevşehir ilinin Ürgüp ilçesinin güzel mi güzel yerine yani Kapadokya’yı anlatacağız. O Peri bacaları’nı ziyaret etmenizi kesinlikle öneriyorum hadi geçelim.

 

Kapadokya Nasıl

60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’dan püsküren lavların oluşturduğu yapılar yıllar içerisinde yağmur ve rüzgarın tahrip etmesiyle Peri bacaları bugünkü halini almıştır.
Oluşan yapıların geçmişte insanlar ev olarak kullanabilmek için içlerini oyarak fresklerle süslemişlerdir. Zaman içerisinde ev ve kilise gibi yapılar için kullanılan Peri bacaları günümüze kadar bozulmadan ulaşmışlardır.

Peri bacaları nasıl

Kapadokya Peri Bacaları

Nevşehir, Akşehir, Niğde, Kırşehir, Aksaray illerinin kapladığı alan Kapadokya olarak adlandırılmıştır. Kayalık Kapadokya bölgesi ise Uçhisar, Göreme, Kaymaklı, Ihlara, Ürgüp, Avanos ve Derinkuyu’dan oluşmaktadır.

Peri Bacaları Nasıl 2018

Bölgenin yapısı gereği milyonlarca yıl boyunca rüzgar ve yağmur sularının tahribatıyla Peri bacaları oluşmuştur. Üstlerinde bulunan diğerine nazaran daha sert yapıdaki kayanın aşınmaya karşı koyması nedeniyle şapka görünümünde yapılar meydana gelmiştir. Oluşan bu Peri bacaları yaklaşık olarak 1 metre çapında olabildiği gibi 15 metre çapında da olabiliyor. İnsan eliyle yaşama alanı oluşturmak için içleri oyulmuş ve bu şekilde yıllarca kullanılmıştır.

Kapadokya bölgesinde yaygın olarak balon turzimi de yapılmaktadır. Kapadokya balonlara binen turistler günün belli saatlerinde havadan Kapadokya’nın muhteşem manzaralarını seyredebilirler.
Kapadokya Peri bacaları dünyanın 7 harikası listesinde de kendine yer bulabilmiştir. Bu nedenle dünyanın her yerinden turisti kendisine çekmeyi başarıyor. Bölgede bulunan otellerle konaklama ihtiyacı sorunsuz olarak karşılanabiliyor. Hem huzurlu zaman geçirebilmek ve göze mükemmel gelen görüntüleriyle Kapadokya mutlaka görülmesi gereken yerler içerisinde yer almaktadır. Siz de bu tarihi bölgeyi görmek ve bu ruhu yaşayabilmek için mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Eskişehir KentParka Nasıl Gidilir? makalemizi de okumanızı öneririz.